"fajd" meaning in All languages combined

See fajd on Wiktionary

Noun [Hungarian]

IPA: [ˈfɒjd]
Rhymes: -ɒjd Etymology: From Proto-Finno-Ugric *paδ̕tɜ (“male of capercaillie; Tetrao urogallus”). Cognates include Erzya пово (povo) and Komi-Permyak байдӧг (bajdög). Etymology templates: {{inh|hu|fiu-pro|*paδ̕tɜ||male of capercaillie; Tetrao urogallus}} Proto-Finno-Ugric *paδ̕tɜ (“male of capercaillie; Tetrao urogallus”), {{cog|myv|пово}} Erzya пово (povo), {{cog|koi|байдӧг}} Komi-Permyak байдӧг (bajdög) Head templates: {{head|hu|noun|||plural|fajdok||{{{alt}}}|head=|nopalindromecat=}} fajd (plural fajdok), {{hu-noun|ok}} fajd (plural fajdok) Inflection templates: {{hu-infl-nom|fajdo|o}} Forms: fajdok [plural], no-table-tags [table-tags], fajd [nominative, singular], fajdok [nominative, plural], fajdot [accusative, singular], fajdokat [accusative, plural], fajdnak [dative, singular], fajdoknak [dative, plural], fajddal [instrumental, singular], fajdokkal [instrumental, plural], fajdért [causal-final, singular], fajdokért [causal-final, plural], fajddá [singular, translative], fajdokká [plural, translative], fajdig [singular, terminative], fajdokig [plural, terminative], fajdként [essive-formal, singular], fajdokként [essive-formal, plural], - [essive-modal, singular], - [essive-modal, plural], fajdban [inessive, singular], fajdokban [inessive, plural], fajdon [singular, superessive], fajdokon [plural, superessive], fajdnál [adessive, singular], fajdoknál [adessive, plural], fajdba [illative, singular], fajdokba [illative, plural], fajdra [singular, sublative], fajdokra [plural, sublative], fajdhoz [allative, singular], fajdokhoz [allative, plural], fajdból [elative, singular], fajdokból [elative, plural], fajdról [delative, singular], fajdokról [delative, plural], fajdtól [ablative, singular], fajdoktól [ablative, plural], fajdé [error-unrecognized-form, singular], fajdoké [error-unrecognized-form, plural], fajdéi [error-unrecognized-form, singular], fajdokéi [error-unrecognized-form, plural], no-table-tags [table-tags], fajdom [first-person, possessed-single, possessive, singular], fajdjaim [first-person, possessed-many, possessive, singular], fajdod [possessed-single, possessive, second-person, singular], fajdjaid [possessed-many, possessive, second-person, singular], fajdja [possessed-single, possessive, singular, third-person], fajdjai [possessed-many, possessive, singular, third-person], fajdunk [first-person, plural, possessed-single, possessive], fajdjaink [first-person, plural, possessed-many, possessive], fajdotok [plural, possessed-single, possessive, second-person], fajdjaitok [plural, possessed-many, possessive, second-person], fajdjuk [plural, possessed-single, possessive, third-person], fajdjaik [plural, possessed-many, possessive, third-person]
  1. grouse (any of various game birds from the order Galliformes, in the family Phasianidae) Derived forms (Compound words): fajdkakas, fenyőfajd, hófajd, lucfajd, nyírfajd, siketfajd, skótfajd, ürömfajd Derived forms (Expressions): kék fajd, szibériai fajd

Inflected forms

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*paδ̕tɜ",
        "4": "",
        "5": "male of capercaillie; Tetrao urogallus"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *paδ̕tɜ (“male of capercaillie; Tetrao urogallus”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "пово"
      },
      "expansion": "Erzya пово (povo)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "koi",
        "2": "байдӧг"
      },
      "expansion": "Komi-Permyak байдӧг (bajdög)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finno-Ugric *paδ̕tɜ (“male of capercaillie; Tetrao urogallus”). Cognates include Erzya пово (povo) and Komi-Permyak байдӧг (bajdög).",
  "forms": [
    {
      "form": "fajdok",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-infl-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fajd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdnak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdoknak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajddal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokkal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajddá",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokká",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdnál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdoknál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdhoz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokhoz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdból",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokból",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdról",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokról",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdtól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdoktól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdoké",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjaim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdod",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjaid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdunk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjaink",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdotok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjaitok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjuk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjaik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "fajdok",
        "7": "",
        "8": "{{{alt}}}",
        "head": "",
        "nopalindromecat": ""
      },
      "expansion": "fajd (plural fajdok)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ok"
      },
      "expansion": "fajd (plural fajdok)",
      "name": "hu-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fajd"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fajdo",
        "2": "o"
      },
      "name": "hu-infl-nom"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "hu",
          "name": "Grouse",
          "orig": "hu:Grouse",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "sense": "Compound words",
          "word": "fajdkakas"
        },
        {
          "sense": "Compound words",
          "word": "fenyőfajd"
        },
        {
          "sense": "Compound words",
          "word": "hófajd"
        },
        {
          "sense": "Compound words",
          "word": "lucfajd"
        },
        {
          "sense": "Compound words",
          "word": "nyírfajd"
        },
        {
          "sense": "Compound words",
          "word": "siketfajd"
        },
        {
          "sense": "Compound words",
          "word": "skótfajd"
        },
        {
          "sense": "Compound words",
          "word": "ürömfajd"
        },
        {
          "sense": "Expressions",
          "word": "kék fajd"
        },
        {
          "sense": "Expressions",
          "word": "szibériai fajd"
        }
      ],
      "glosses": [
        "grouse (any of various game birds from the order Galliformes, in the family Phasianidae)"
      ],
      "id": "en-fajd-hu-noun-eccwae0Z",
      "links": [
        [
          "grouse",
          "grouse"
        ],
        [
          "game bird",
          "game bird#English"
        ],
        [
          "Galliformes",
          "Galliformes#Translingual"
        ],
        [
          "Phasianidae",
          "Phasianidae#Translingual"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈfɒjd]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɒjd"
    }
  ],
  "word": "fajd"
}
{
  "derived": [
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "fajdkakas"
    },
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "fenyőfajd"
    },
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "hófajd"
    },
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "lucfajd"
    },
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "nyírfajd"
    },
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "siketfajd"
    },
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "skótfajd"
    },
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "ürömfajd"
    },
    {
      "sense": "Expressions",
      "word": "kék fajd"
    },
    {
      "sense": "Expressions",
      "word": "szibériai fajd"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*paδ̕tɜ",
        "4": "",
        "5": "male of capercaillie; Tetrao urogallus"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *paδ̕tɜ (“male of capercaillie; Tetrao urogallus”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "пово"
      },
      "expansion": "Erzya пово (povo)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "koi",
        "2": "байдӧг"
      },
      "expansion": "Komi-Permyak байдӧг (bajdög)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finno-Ugric *paδ̕tɜ (“male of capercaillie; Tetrao urogallus”). Cognates include Erzya пово (povo) and Komi-Permyak байдӧг (bajdög).",
  "forms": [
    {
      "form": "fajdok",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-infl-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fajd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdnak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdoknak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajddal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokkal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajddá",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokká",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdnál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdoknál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdhoz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokhoz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdból",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokból",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdról",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokról",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdtól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdoktól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdoké",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdokéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjaim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdod",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjaid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdunk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjaink",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdotok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjaitok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjuk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fajdjaik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "fajdok",
        "7": "",
        "8": "{{{alt}}}",
        "head": "",
        "nopalindromecat": ""
      },
      "expansion": "fajd (plural fajdok)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ok"
      },
      "expansion": "fajd (plural fajdok)",
      "name": "hu-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fajd"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fajdo",
        "2": "o"
      },
      "name": "hu-infl-nom"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Hungarian entries with incorrect language header",
        "Hungarian lemmas",
        "Hungarian links with redundant alt parameters",
        "Hungarian links with redundant wikilinks",
        "Hungarian nouns",
        "Hungarian terms derived from Proto-Finno-Ugric",
        "Hungarian terms inherited from Proto-Finno-Ugric",
        "Hungarian terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Hungarian/ɒjd",
        "Rhymes:Hungarian/ɒjd/1 syllable",
        "hu:Grouse"
      ],
      "glosses": [
        "grouse (any of various game birds from the order Galliformes, in the family Phasianidae)"
      ],
      "links": [
        [
          "grouse",
          "grouse"
        ],
        [
          "game bird",
          "game bird#English"
        ],
        [
          "Galliformes",
          "Galliformes#Translingual"
        ],
        [
          "Phasianidae",
          "Phasianidae#Translingual"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈfɒjd]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɒjd"
    }
  ],
  "word": "fajd"
}

Download raw JSONL data for fajd meaning in All languages combined (7.2kB)

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <div> not properly closed",
  "path": [
    "fajd"
  ],
  "section": "Hungarian",
  "subsection": "noun",
  "title": "fajd",
  "trace": "started on line 91, detected on line 91"
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'non-attributive possessive – singular'",
  "path": [
    "fajd"
  ],
  "section": "Hungarian",
  "subsection": "noun",
  "title": "fajd",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'non-attributive possessive – plural'",
  "path": [
    "fajd"
  ],
  "section": "Hungarian",
  "subsection": "noun",
  "title": "fajd",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </div>",
  "path": [
    "fajd"
  ],
  "section": "Hungarian",
  "subsection": "noun",
  "title": "fajd",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.